What is the relationship between menstruation and candidiasis?
Blog Ökovor

Aký je vzťah medzi menštruáciou a kandidózou?

Ak si všimnete zmeny vo svojom bode G počas dní menštruácie, ktoré spôsobujú svrbenie, bolesť a iné nepríjemné pocity typické pre vaginálnu infekciu, nemali by ste sa obávať.... Mnoho žien odišlo cez túto situáciu! Najdôležitejšie v takýchto prípadoch je pokojne sa porozprávať, informovať sa a okamžite sa dať liečiť.


Ale prečo je kandidóza spojená s menštruáciou?

Menštruačný cyklus je spojený s niekoľkými psychologickými a fyzickými faktormi, ktoré ženy zažívajú. Imunita nášho tela totiž v predmenštruačnom období čelí rôznym hormonálnym výkyvom, čo nás robí náchylnejšími na situácie, ako je výskyt vaginálnych infekcií.

Počas menštruačného cyklu sa estrogén a progesterón hladiny sa zvyšujú a s nimi možnosť vaginálnych infekcií, pretože pH sa stáva nevyváženým v dôsledku vylučovania bunkového odpadu a tvorby endometriálnych šupín a teplota a vlhkosť vo vagíne vytvárajú ideálne prostredie pre vývoj huby, ako je Candida Albicans.


Tipy na minimalizáciu rizika kandidózy

Menštruácia môže byť jedným z určujúcich faktorov pre výskyt kandidózy u mnohých žien. Preto je dôležité zvážiť niekoľko tipov, ktoré nám pomôžu znížiť pravdepodobnosť takejto infekcie.

Tip č. 1 - Meditácia:

Na minimalizáciu psychického nepohodlia sa odporúča meditovať pred, počas a po perióde, aby ste našli duševný pokoj a fyzickú a emocionálnu stabilitu.

Tip č. 2 – Intímna hygiena:

Okrem psychologických faktorov chce byť veľa žien počas menštruácie úplne svieže a čisté. Preto sme si niekedy mysleli, že používanie mydla je dobrý nápad, ale v skutočnosti to môže viesť k dysregulácii vaginálneho pH, čo zvyšuje možnosť plesní a infekcií.

Najlepšie je vzdať sa klystírov a zachovať si vaše hygienické návyky v ostatné dni v mesiaci!

 

Tip č. 3 – Používajte hygienické vložky alebo tampóny:

Ak ste náchylní na vaginálne infekcie, mali by ste sa vyhýbať používaniu tampónov a jednorazových alebo plastových vložiek dlhší čas, pretože sa zvyšuje teplota aj vlhkosť, čo vedie k rastu baktérií a plesní.

V týchto prípadoch môžete použiť produkty z prírodných tkanín, ktoré sú vhodné na použitie v kúpeľni.

V závislosti od vášho tela a odporúčaní lekára môžete použiť aj iné metódy.

Pamätajte, že je veľmi dôležité poznať svoje telo, aby ste vedeli rozpoznať, keď niečo nie je v poriadku. Je dôležité, aby vám váš gynekológ poradil, čo by mohlo byť tou najlepšou možnosťou liečby afty.

Nebojme sa rozprávať o pošvových infekciách – liečme kvasinkové infekcie bez hanby a pomáhajme si navzájom k optimálnemu intímnemu zdraviu!

Predchádzajúce
Starostlivosť o pleť počas menštruácie
Ďalšie
Why switch to menstrual panties?

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.